Časté dotazy

Jelikož je Organizace Perseus, z.s. relativně novou organizací a my pod její hlavičkou děláme akce pro děti na novém místě a začínáme vše dělat a budovat od začátku, je i spousta dětí, které s námi jezdí jako nováčci. Mohou být nováčky co se našich akcí týče, většina z nich ale jede na podobnou akci vůbec poprvé a tak jsme pro ně a také pro rodiče připravili souhrn nejčastějších dotazů a užitečných rad, jak naše akce absolvovat bez sebemenších problémů a užít si je od první minuty až po tu poslední.


Děti jsou obecně vzato tvárné, pobytu a chodu na táboře nebo víkendové akci velmi rychle přivyknou. Považujeme ale za důležité, aby i jejich rodiče měli o chodu našich akcí povědomí. Připravili jsme proto několik témat a často kladených dotazů, o kterých by měl být rodič (nejen) táborníka začátečníka informován. Myslíme si, že čím více vědomostí a informací, tím bezpečnější prostředí jak pro děti, tak pro rodiče, kteří nám je s důvěrou svěří. Tipy atriky nebo kdo je na táboře potřeba a za co je zodpovědný. Všechny tyto informace amnohem více můžete najít právě v této rubrice. Aopravdu je dobré to vědět, třeba i pro klid duše, že je o Vaší ratolest dobře postaráno a že jste při přípravě na naší akci nic nepodcenili.

Užitečné rady a tipy:

Co všechno obsahuje cena tábora nebo víkendové akce?

Cenovka akcí pro děti je pro mnohé téma č.1 a občas se setkáváme s otázkami typu “kolik Vám z toho zbyde, kolik si za tábor berete” apod. S klidným srdcem odpovídáme, že to děláme pro dobrý pocit a nepobíráme žádnou finanční odměnu. Snažíme se ceny našich akcí držet co nejníže to jde, ne vždy se však vyhneme tomu, že se akce meziročně museli zdražit. Hlavně u tábora, kde je cena jako taková nejvyšší je toto nejvíce vidět. Je neuvěřitelně těžké hlavně v dnešní době odhadnout správnou cenotvorbu a tak je cena postavená na našich zkušenostech, ale taky na odhadech a dohadech. Cenu tábora stanovujeme v říjnu/listopadu a odhadujeme co budou stát potraviny v červenci a srpnu následujícího roku. 

Do cen našich akcí vždy musíme promítnout také tolik potřebné vybavení, které je potřeba nakoupit s vědomím toho, že se jedná o vybavení pro děti a tak má určité nároky a nelze koupit nejlevnější možnou variantu. Nedílnou součástí jsou také odměny pro děti a rekvizity na danou akci.

Každý rok se snažíme uzavřít v drobném zisku, tak abychom měli na jaře drobný rozpočet na opravy tábořiště a drobné potřebné nákupy. 

Osoby na táboře, komu vlastně svěřuji svoje dítě?

Na našich akcích máme jasně dané, koncepčně rozdělené role, které jsme si ale nerozdali jen tak na první poradě. Každý z nás je prostě dobrý na něco jiného a také ho více baví jiná činnost. A tak na našich akcích vždy potkáte hlavního vedoucího (v našem případě 2, protože to je přeci více než 1 a hlavně se z toho všeho ten jeden nezblázní), kuchaře, pomocného človíčka v kuchyni, zdravotníka, pomocného zdravotníka, vedoucí a praktikanty, kteří se starají o to, aby vaše děti odjížděli s těmi nejlepšími zážitky. Více se o nás můžete dozvědět v sekci “ o nás” (proklik okno)

Kde se nachází Vaše tábořiště?

Naše tábořiště se nachází na území obce Lipník (okr. Mladá Boleslav) v Centru podpůrných činností Traviny na samém kraji milovických lesů. Pro lepší představu se dá říci, že ležíme mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou. Obě tyto města máme v dojezdové vzdálenosti cca 5ti minut. Jak asi někteří tuší, jedná se o bývalý vojenský prostor. Není se čeho ale bát, doby kdy zde byli aktivní armády několika zemí jsou již dávno pryč a naše tábořiště je zcela bezpečné a demilitarizované a nenachází se zde ani žádné nebezpečné předměty z této doby.

Drží děti noční hlídky?

Děti jako takové noční hlídky nedrží a to hned z několika dobrých důvodů. Pro děti může být noční hlídka značně stresová situace, kterých se snažíme samozřejmě vyvarovat. Zároveň program na táboře může být kor pro ty nejmenší fyzicky náročný a tím, že bychom dětem přes noc značně narušili spánkový rytmus, mohlo by dojít například ke zbytečným zraněním z nepozornosti nebo únavy. V momentě kdy je potenciál nočních událostí drží hlídku vždy dvojice dospělých, nemůžeme přeci přenášet tuto zodpovědnost na děti. V momentě kdy noční událost nehrozí, je zbytečné noční hlídky držet.

Nevím, zda je moje dítě již na tábor připravené

Vždy děláme vše pro to, aby se všechny děti na našich akcích cítili komfortně a každou vteřinu si užívali a následně na ní pozitivně vzpomínali. Pokud si nejste jistí, že dítě tábor zvládne, doporučujeme využít našich víkendových akcí, které jsou pro děti ideální k “osahání si” režimu, ale hlavně navázání kamarádství již před táborem jako takovým. Je naprosto přirozené, že kor nejmladší děti pocitují první 2-3 dny k večeru stesk po rodičích, vždy ale pomůže pohádka na dobrou noc, či kamarád ve stanu, se kterým se dají pošeptat nějaké tajnosti nebo zážitky z daného dne. 

Samozřejmě rodič jako takový ví nejlépe, zda je jeho ratolest na tábor připravena, ze zkušenosti ale víme, že většinou mají větší obavu právě rodiče než děti, které se během prvních hodin nadchnou do příběhu a poté se jim ani nechce domů. Pokud je situace taková, že dítě má stesk po rodičích opravdu veliký, řešíme to individuálně s dítětem, situaci a další postup poté vždy konzultujeme s rodiči.

Moje dítě má speciální požadavky na stravu. Je možné vařit mu zvlášť?

Ano, není pro nás problém vařit vegetariánsky, (vegansky už by byla trochu výzva pro našeho kuchaře), bez laktózy, bez lepku, případně na míru speciálních diet. Vždy je ale důležité nás informovat předem, abychom se na situaci připravili a mohli s rodiči prodiskutovat co je pro jejich dítě nejideálnější.

Nikam na tábor mi dítě nechtějí vzít, protože má zdravotní problémy. Jak je to u vás?

Je důležité si uvědomit, že nejsme specializovaný tábor pro hendikepované děti a nejsme k tomu přizpůsobení, už jen třeba z  podstaty toho, že tábořiště se nachází na louce, která slouží i jinak, než našim táborům. Vždy se Vám ale pokusíme vyjít vstříc a pokud to bude technicky možné, nebráníme se ničemu. Vždy ale záleží hlavně na domluvě mezi rodiči a hlavními vedoucími.

Může si dítě přibalit plyšáka nebo nějaký talisman?

Samozřejmě může, dokonce by mělo🙂! I já z pozice hlavního vedoucího vozím s sebou určité talismany, ke kterým se rád obracím pokud máme na táboře náročný den a potřebuji na 5 minut oddechnout. U dítěte skvěle funguje právě plyšák, který s dítětem sdílí třeba chvíle stesku, zároveń je i pro nás jakožto vedoucí skvělou pomůckou k rozveselení dítěte. Ze zkušenosti nedoporučujeme s sebou brát plyšáka, který je u dítěte jasným favoritem a číslem 1. Pokud ho chvilku nemůžeme najít, končí celý svět, o táboře jako takovém ani nemluvě. Pokud je číslem 2 medvěd větší než dítě samotné, přibalte prosím číslo 3 🙂.

Termín tábora se nám kryje s jinými aktivitami, můžeme děti přivézt později, vyzvednout dříve?

Ano, samozřejmě lze vaší ratolest přivézt později nebo vyzvednout dříve. Vždy je ale třeba nám tuto skutečnost nahlásit předem, ideálně co nejdříve kdy zjistíte, že se Vám naše akce kreje s jinou aktivitou. Je to pro nás důležité, abychom mohli v daný den přizpůsobit program a nebyli s dětma třeba na aktivitě mimo tábořiště. 

Variantou je i účast pouze na jednom týdnu tábora, tuto variantu ale spíše nedoporučujeme, jelikož děti si z tábora odvezou pouze 50% zážitků a jejich začlenění je poté trochu náročnější. 

Samozřejmostí je také cenová kompenzace v případě účasti na polovině akce, tu vždy řešíme s rodiči individuálně. 

V případě plné kapacity tábora vždy ale upřednostníme děti, které s námi jedou na více než 70% akce.

Můžeme přijet na tábor na návštěvu?

Neexistuje žádný právní důvod, jak Vám návštěvu dítěte zakázat. Z mnohaletých zkušeností, jí ale velmi nedoporučujeme a návštěvám rodičů se vyhýbáme, pokud to je možné. Návštěva rodiče (hlavně ta nenahlášená) rozhodí celý rytmus a mechaniku daného dne tábora a vyvolá nejen ve vašem dítěti stesk pro další dny, v ostatních, hlavně menších dětech i závist. Z těchto důvodů většinou i dobře míněná návštěva často způsobí i více škody, než-li užitku. Samozřejmě ale existují výjimky, které vždy řešíme individuálně s rodiči.

Proč nemám dávat dítěti na tábor mobil? Jak se potom dozvím, jestli je všechno v pořádku? Nepošlu ho přece někam, kde o něm potom nic nevím.

Nostalgicky vzpomínám na dobu, kdy jsem dostal od rodičů pokyn, abych přišel domů, až se začne stmívat a neexistovalo naspat smsku “mám zpoždění, za 30 budu doma”. Na druhou stranu ani já ani nikdo z našeho týmu dnes bez mobilního telefonu nevyjdeme z domu.
Mobilní telefony stejně jako další elektroniku nebo cennosti nedoporučujeme s sebou na naše tábory přibalovat, byť Vám to zakázat nemůžeme. Máme k tomu několik dobrých důvodů, které Vám popíšeme dále. 

Telefony a všechny cennosti jsou často předmětem ztráty, kterou dítě narozdíl od ostatních předmětů ihned rozpozná a začne pocitovat lítost a strach ze ztráty (vzpomeňte si kdy naposledy Vám dítě uronilo slzu kvůli ztrátě telefonu a kdy třeba z toho, že ztratilo jednu ponožku 🙂). Z 99% je tato ztráta dočasná a cennost nalezneme v batůžku, kufru nebo ve stanu. Může se ale stát, že si dítě s sebou vezme mobil na hru do lesa, kde mu vypadne a již nebude v našich silách telefon nalézt. Z tohoto důvodu za žádné cennosti po dobu našich akcí nemůžeme ručit. Nejsme také schopni mobilní telefony nabíjet, na tábořiště není přivedena elektřina a my sami si dobíjíme telefony přes USB kabely z automobilů.

Pokud si s sebou kor starší dítě mobilní telefon vezme, vždy se snažíme omezit jeho pobyt na něm v rámci společných táborových prostorů a to primárně z důvodu toho, že nejmenší děti ještě od rodičů svůj první telefon ještě ani nedostaly a tak by u nich mohlo nastat i stýskání z toho, že oni ještě mobilní telefon nemají a nemohou svám rodičům napsat.

Případné informace o Vašem dítěti Vám vždy rádi sdělíme na telefonech hlavních vedoucích, které jsou v pohotovosti v režimu 24/7. Zároveň máme zákonnou povinnost Vás informovat o jakékoliv nenadálé situaci, která se v tábořišti děje, nebo je v souvislosti právě s vaším dítětem. Příkladem je třeba to, že bez souhlasu rodiče nesmíme dítěti podat ani prášek proti bolesti hlavy. Jak se na táboře máme můžete počas tábora sledovat i na našich sociálních sítích, kam pravidelně každý den umisťujeme co se v daný den dělo.

Pro osobní kontakt s dítětem doporučujeme pohledy, dopisy a balíčky, více v následujícím bodu. 

Chodí na tábořiště pošta? Můžu poslat i balíček?

ANO, ANO, a ještě jednou ANO!

Pro poštu, i s poštou jezdíme každý táborový den kromě nedělí. Na víkendových akcích poštu nepřijímáme.

Součástí finálního e-mailu před odjezdem na tábor jsou i instrukce ohledně pošty na tábor. Víme, že i ty nejstarší děti (vedoucí nejsou výjimkou) se na pohledy z domova těší mnohem více, než na případnou smsku. Posílejte dětem na tábor pohledy, dopisy, ale třeba i balíčky. V případě balíčku prosím jen zvažte jeho obsah, 10kg sladkostí každý druhý den, energetické a colové nápoje a podobné věci opravdu nejsou ideální. Na druhou stranu, pokud dítěti pošlete občas pár pytlíků bonbonů, sušenku atd. bude vás bezmezně milovat, stoupne jeho kredit v kolektivu, jelikož ze zkušenosti víme, že se děti rády v kolektivu o sladkosti podělí s kamarády a nakonec Vás budeme milovat i my, jelikož občas se podělí i se svými vedoucími.

Co se frekvence psaní týče, doporučujeme dopisy rozložit mezi rodiče, prarodiče a ostatní příbuzné, tak aby hlavně menší děti měli četné a různorodé psaní z domova, ale zároveň neměli každý den 5 pohledů, což už je poté spíše kontraproduktivní.

Dětem které ještě neumí číst, dopisy od rodičů, tetiček, babiček a dědečků rádi přečteme.

Na děti se snažíme dohlížet, aby i domů alespoň jednou za čas napsali, doporučujeme hlavně u těch nejmenších již předepsané obálky a pohledy s adresou, rádi ale pomůžeme vyplnit 🙂.

Dívám se na seznam vybavení a nechápu, proč je potřeba tolik věcí?

Ve skutečnosti se nejedná o příliš mnoho věcí, je třeba si uvědomit, že dítě jede mimo domov a počasí se ne vždy může řídit předpovědí. Proto je dobré počítat prakticky se vším a v tomto případě opravdu platí trochu více, je lepší než méně. Zároveň v seznamu jsou tučně vyznačené věci, které jsou pro dítě hlavně na táboře zásadní. Ve stručnosti řečeno, vycházíme z mnohaletých osobních (někdy až příliš osobních 🙂) zkušeností s vybavením a pokud dítě není na akci dobře sbaleno, zhoršuje to jeho kvalitu pobytu (zima, horko, časté praní prádla…). Seznam věcí je vždy sestavován v rámci typu a délky dané akce.

Můžu zaplatit tábor přes svého zaměstnavatele?

Ano, rádi Vám na platbu vystavíme fakturu pro Vašeho zaměstnavatele. Zároveň je také možnost platbu rozdělit na 2 splátky. Pokud máte jakékoliv dotazy k platbám, neváhejte nás kontaktovat na: info@perseus-org.cz

Zároveň pokud chcete uplatňovat slevu na tábor od pojišťovny, rádi Vám účast potvrdíme, mějte ale prosím na paměti, že potvrzení lze vydat až po absolvování tábora a tak je daná částka Vaší pojišťovnou proplácena zpětně.

Dítě chce být na táboře nebo jiné akci s konkrétním kamarádem/kamarádkou ve stanu. Je to možné?

Ano, samozřejmě je to možné, jen nás o tom prosím informujte předem. K dětem si napíšeme poznámku o přiřazení do stanů. Mějte prosím na paměti, že děti ve stanu musejí být stejného pohlaví, s výjimku sourozenců, kteří mohou být ve stanu společně nezávisle na jejich pohlaví.

Kolik je vhodné kapesné?

Přesnou výši kapesného je velmi obtížné určit a zároveň sumarizovat, jelikož každé dítě má trochu jiné potřeby, na to, co si koupit. Obecně vzato ale doporučujeme 400- 500Kč. Dítě na našich akcích nepotřebuje žádné finanční prostředky na vstupné atd. a kapesné je tak čistě pro jeho potřeby. Jelikož je tábor z jeho podstaty umístěný v přírodě, nechceme děti brát do větších měst po okolí a tak nemají příliš možnost si zajít do obchodu. V rámci tábora ale dětem nepravidelně otevíráme “bufet” kde si mohou koupit drobné sladkosti, něco nestandardního k pití ale třeba i pohledy nebo poštovní známky. Vlastním “bufíkem” také docílíme toho, že si děti nebudou kupovat colové nápoje a podobné nežádoucí potraviny. Na bufetu nevyděláváme, je z větší části provozovnán v našich nákupních cenách, občas máme na některých věcech pár korun navíc, které pak využijeme na odměny třeba za celotáborovou hru.

Na víkendové akce je kapesné pro děti zbytečné.

Co se děje v případě toho, že nevyjde počasí

Počasí neporučíme – díky bohu! A tak se stane, že minimálně jednou (v našem případě vícekrát 😀) za tábor nám bude více pršet. Samozřejmě jsme na tuto variantu připravení a vždy máme v záloze program, když zrovna není hezké počasí. Tábořiště je vybavené velkým stanem typu MASH, který slouží primárně jako jídelna, ale když prší slouží nám jako útočiště, abychom nebyli promoklí až na kost, ale zůstali hezky v suchu. Pokud nás deštivé počasí přepadne na výletě, samozřejmě se schováme a případné mokré věci poté usušíme v tábořišti. Co se víkendových akcí, pracujeme hodně s předpovědí a vždy pro případný úsek špatného počasí máme mokrou variantu programu 🙂.

Jak je řešena na táboře hygiena a WC

Je potřeba si uvědomit, že dítě jede do přírody a proto nečekejte splachovací záchod se samočistícím prkýnkem a nevyčerpatelné množství teplé vody ve sprše. WC jako takové je řešeno klasickými kadibudkami, které jsme si sami postavili dle současných regulí KHS a tak jsme na ně samozřejmě náležitě hrdí. Děti sprchujeme v průběhu tábora vícekrát, rovněž v námi postavených sprchách, kde ale každé dítě nalezne potřebné soukromí a také teplou vodu.

Tábořiště je denně zásobováno jak pitnou, tak užitkovou vodou ve spolupráci s obcí Lipník. Pitnou vodu vozíme v 50l barelech, užitkovou poté v kubíkové nádrži. Děti mají k dispozici 2 umývárky (jedna u WC, druhá je v centru tábora a slouží k základní hygieně jako je mytí rukou, čištění zubů atd.). Obě tyto umývárny jsou vybaveny jak pitnou, tak užitkovou vodou.

Co když se děti přes noc bojí?

Může se stát, že se dítě v noci probudí se smutkem nebo strachem dojít si na záchod, který je na kraji lesa. Pro tyto případy máme “nebojící se světýlko” o kterém vždy dětem řekneme první den a je viditelně umístěné na stanu jednoho z vedoucích. Děti mohou kdykoliv během noci přijít, probudit vedoucího, který jim s čímkoliv pomůže, poví pohádku nebo doprovodí na záchod.

Jsou děti na tábor pojištěné?

Dětem sjednáváme na tábor základní úrazové pojištění, které mají v ceně tábora. Doporučujeme ale i tak dítě ještě připojistit.

Potřebné dokumenty a povinná očkování

Těsně před táborem (2-3 týdny) Vám zašleme e-mailem potřebné dokumenty k vyplnění. Pro většinu rodičů se jedná pouze o povinnost a “administrativní zátěž”. Pro nás jsou tyto dokumenty ale nesmírně důležité, jelikož si tím zajistíme hladký průběh celého tábora nebo jiné akce. Zároveň i když většinu dětí známe, samozřejmě s nimi nejsme v každodenním kontaktu a tak neznáme jejich každodenní návyky a už vůbec ne třeba nově předepsané medikace či nějaká omezení. 

Pokud bychom přijmuli dítě bez potřebných dokumentů, vystavujeme se riziku nejen narušení chodu tábora v rámci běžných činností, ale také pokutám a právním postihům od orgánů činných v prostředí dětských táborů (KHS, úřad práce atd.). Veřte nebo ne, ale kontroly k nám tábořiště jezdí pravidelně (2-3 různé kontroly za tábor) a my jsme za ně rádi, protože víme, že máme vše v pořádku a naopak se od kontroly dozvíme třeba nějaké novinky, rady a doporučení v dané oblasti.

Povinná očkování jsou velmi citlivým tématem jak pro nás, jakožto pro organizátora akcí, tak ale i pro některé rodiče. Ještě pár let zpět nebylo možné dítě přijmout na tábor (zotavovací akci) bez potvrzení všech povinných očkování. Dnes je již doba trochu dále, a tak pokud má dítě ze závažných zdravotních důvodů doporučeno nějaké povinné očkování vynechat, lze jej na tábor přijmout, avšak je potřeba lékařského potvrzení, z jakého důvodu nebylo dané očkovaní dítěti podáno. Jakožto jednotlivci jsme naprosto apolitičtí k tomu, zda je dítě očkováno povinnými dávkami očkování nebo nikoliv. Jakožto organizace pořádající akce pro děti jsme ale nuceni dodržovat podmínky povinných očkování a vyžadovat v posudku od lékaře řádné očkování, kromě již zmíněných vyjímek. Pokud své dítě neočkujete, je to pouze Vaše rozhodnutí, ale nehlaste nám ho prosím na tábor, nese to s sebou zdravotní rizika nejen pro další desítky dětí, ale také vedoucí.